Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Experimentální divadelní těleso Luďa

 
            Soubor byl založen Lukášem Palečkem 4. 4. 2008 v kavárně Scéna v Kroměříži, u založení souboru stály: Petra Gahurová, Michaela Akubžanová a Anežka Kološová. Ti všichni se poprvé setkali v Divadelním a loutkovém souboru Sokol Kroměříž a rozhodli se sami založit nový soubor, orientující se jak na mladé diváky, tak na experimentální, alternativní, symbolické a loutkové divadlo.
 
            Prvotní cíl souboru je experimentování s prostorem, pohybem, hlasem, světlem, loutkou, textem, časem, hudbou a všemi možnými výrazovými prostředky, nebrání se však ani inscenování klasických i soudobých titulů, ovšem s netradiční formou či tématem. Důležitý není výsledný tvar, představení či happening, ale prožitek a zkušenost, kterou členové získávají během procesu zkoušení.
 
            Střechu nad hlavou tomuto nově vzniklému souboru poskytnul Kulturní klub Hulín, kde soubor obnovil tradici jak hraného, tak alternativního a loutkového divadla. Již od začátku se počítalo s repertoárovým divadlem, aby soubor co nejvíce vyhověl požadavkům současného diváka a orientoval se na co možná nejširší masu diváků.
 
Poprvé se soubor představil 31. 10. 2008 spolu s Pěveckým sborem SPgŠ Kroměříž se sbormistrem J. Štěpánkem ve Smuteční síni v Kroměříži, kde uvedl recitační pásmo veršů Jiřího Háska Vzpomínka na zesnulé v režii Lukáše Palečka.
 
Dne 11. 1. 2009 poprvé na domovské scéně v Kulturním klubu Hulín proběhla obnovená premiéra loutkové pohádky s prvky černého a stínového divadla či “laterny magiky“, mystičnosti a chladnosti severských zemí Sněhová královna, kterou podle námětu H. Ch. Andersena volně zdramatizoval Lukáš Paleček a hudbu složila Michaela Akubžanová, režie nebyla konkrétně určená, jednalo se o kolektivní spolupráci, původní režijní záměr a scénu stvořil Lukáš Paleček, loutky vytvořila Šárka Palečková.
 
V současnosti Luďa připravuje k uvedení další inscenace. Těšit se můžete na obnovenou premiéru inscenace hry Františka Hrubína Kráska a zvíře či na inscenaci hry Arnošta Goldflama Matylda a Emílie. Na představení se můžete těšit v září 2009.
 
Luďa má nyní cca 10-15 členů, podílejících se na jednotlivých inscenacích.
 
 
 

 

 

            Luďa se těší na shledanou v našem hledišti a přejeme Vám příjemnou zábavu!
          Za Experimentální divadelní těleso Luďa sepsal Lukáš Paleček.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Do toho !

(Milan, 26. 4. 2008 23:01)

Snažte se, snažte, ať je o vás slyšet, ať je vás vidět !!!